Ekonomi

AB’de kripto önlemi: Hareketler yakından takip edilecek

AB Yönetim Kurulu, üye devletlerin kara para aklamayla mücadele ve mali kontrol için kripto varlık transferlerini izlemeye yönelik ilk AB kurallarını onayladığını duyurdu.

Yeni kurallara göre diğer finansal süreçlerde olduğu gibi kripto para transferleri de her zaman izlenecek ve şüpheli işlemlerin önüne geçilecek. Bu, suç işleyenlerin kripto para birimleri yoluyla kara para aklamayla mücadele kurallarını çiğnemesini özellikle zorlaştıracaktır.

Fon transferlerine ilişkin kurallar güncellenecek ve kripto varlık transferleri de bu kapsama dahil edilecektir. Kripto varlık süreçlerime finansal şeffaflık getirecek.

Bu bağlamda, kripto varlık hizmet sağlayıcıları, işlenen kripto varlıkların metriğine bakılmaksızın, işledikleri kripto varlık transferlerinin göndericisi ve alıcısı hakkında makul bilgileri toplayacaktır. Bu bilgiler resmi kurumlara sunulacaktır.

Böylece, şüpheli süreçler daha yeterli bir şekilde tanımlanacak ve engellenecektir. Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının, hatalı kripto akışlarını tespit etmesi ve engellemesi gerekecektir.

Kripto alanındaki şirketlerin tüm kara para aklamayı önleme yükümlülüklerine uyması gerekecek.

AB ülkelerindeki kripto varlık hizmetleri sağlayıcılarının ilgili düzenleyici makamlardan lisans alması gerekecek ve AB içinde kripto varlıklar için tek bir yasal çerçeve uygulanacaktır.

Geçen ay Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda onaylanan söz konusu kurallar, bu aşamadan sonra AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

sinanpasa-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu