Haber

Adalet Bakanı Tunç, Sakarya’da yeni adliye binasının temel atma töreninde konuştu. İfade

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Atacağımız adımlarla vatandaşlarımızın adalet hizmetlerinden en kaliteli, en adil ve en etkin şekilde yararlanabilmesi için çaba göstereceğiz. Onun için Türkiye Yüzyılı diyoruz” dedi. Aynı zamanda adaletin yüzyılı da olmalı.” söz konusu.

Bakan Tunç, bir dizi program için geldiği Sakarya Valiliği’ni ziyaret etti. Vali Şeref Defterini imzalayan Tunç, Vali Yaşar Karadeniz ve protokol üyeleriyle görüşmesinin ardından Sakarya Adliyesi yeni hizmet binasının temel atma törenine katıldı.

Törende konuşan Tunç, 15 Temmuz darbe girişiminde Valilik binasının işgal edildiğini hatırlatarak, bağımsızlık, vatan ve bayrak için canları pahasına mücadele edenleri saygıyla selamladı.

Tunç, İsrail baskınlarında hayatını kaybeden Filistinlilere Allah’tan rahmet dileyerek, soykırım yapan, savaş suçu işleyen, çocuk ve kadınları katleden, sivillerin üzerine acımasızca bomba yağdıran saldırganlara lanet etti.

Akan kanın bir an önce durması gerektiğini ve başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türkiye’nin yoğun diplomasi trafiği yürüttüğünü vurgulayan Tunç, şöyle devam etti:

“Türkiye başından beri Filistin davasının yanındadır. Başından beri Filistinlilerin Filistin’de bir devleti olması gerektiğini söylüyoruz. Başından beri söylüyoruz ki çözüm iki devletli yapıdır, devlettir.” Filistin’in 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde kurulması gerekiyor ama ne yazık ki dünya bu konuda sessiz kalıyor.” “İsrail’in işgal ettiği topraklarda maalesef zulüm devam ediyor.”

Bakan Tunç, diğer konularda olduğu gibi bu insanlığa karşı suça karşı da uluslararası kuruluşların görevlerini yerine getirmediğine dikkat çekerek, ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunulan ateşkes tekliflerini veto ettiğini hatırlattı.

İnsani yardımların da engellendiğine işaret eden Tunç, “Siz dünya milletlerinin güvenliği için mi, savaş için mi, bombalar için mi buradasınız? Bu duyarsızlık maalesef uluslararası örgütlerin Filistin sorununda çözümsüz kaldığını gösteriyor. önceki problemlerde olduğu gibi.” söz konusu.

Tunç, bölgede ateşkesin bir an önce sağlanarak çocukların kurtarılmasını umduklarını, Türkiye’nin bu çocuklara ve hastanelere insani yardım ve diğer desteklerle yardım etmeye devam ettiğini ifade etti.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından yarın düzenlenecek “Filistin’e Destek ve İsrail’i Kınama” mitingine vatandaşları davet eden Tunç, haksızlığa, hukuksuzluğa ve savaş suçlarına karşı hep birlikte dünyaya haykıracaklarını kaydetti.

“Hız kesmeden, Türkiye Yüzyılına güçlü bir Türkiye hazırlıyoruz”

Adalet Bakanı Tunç, devletin sonsuza kadar ayakta kalması için adaletin şart olduğunu vurgulayarak, toplumun ideal sisteme ancak adaletle ulaşabileceğini, adaletin mülkiyetin ve meşruiyetin temeli olduğunu ifade etti.

Adaletin tesisini, kamuoyuna tezahürünü, hızını ve kalitesini atılan her adımda artırmayı esas aldıklarını vurgulayan Tunç, her zaman işlerinin merkezine insanı koyarak hareket ettiklerini söyledi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depreme değinen Tunç, projelerin hızla tamamlandığını ve bölgede çöken 15 adliye binasının ihalesine çıkıldığını söyledi.

Hız kesmeden Türkiye Yüzyılı’na güçlü bir Türkiye hazırladıklarını belirten Tunç, “Hukukun üstünlüğü ve adalete dayalı yönetim anlayışımızla temel hak ve özgürlükleri genişlettik, genişletmeye devam ediyoruz. Demokrasinin standartlarını yükselttik, yükseltmeye de devam ediyoruz.” dedi.

1990’lı yıllara ve parlamenter sistemin sorunlarına değinen Tunç, “sessiz devrim” olarak adlandırılan reformlarla temel hak ve özgürlükler açısından daha iyi noktalara gelindiğini söyledi.

Bakan Tunç, Anayasa’da yapılan değişikliklerle temel hak ve özgürlükleri güçlendirdiklerini vurgulayarak, yargının birçok alanında yapılan değişikliklerden bahsetti.

En önemli reformun Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olduğunu belirten Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yıllardır krizler üreten, muhtıralar üreten, darbeler üreten parlamenter sistem yerine, Cumhuriyeti güçlendiren, demokrasiyi güçlendiren, milli iradeye dayalı, milletin doğrudan iradesini belirlediği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtik. Demokrasinin ön şartı olan yasama, yürütme ve yargının birbirinden ayrıldığı kuvvetler ayrılığını tesis eden, yönetim sistemine adım atarak milletimizin desteğiyle önemli bir reforma imza attık. bu ayrı ama birbiriyle uyumlu ve birbirini denetleyen bir şey.”

“Anayasa’nın darbeciler tarafından yazılmış olması bile değiştirilmesi için yeterli sebeptir.”

Tunç, darbe anayasasını takip etmenin ikinci yüzyıldaki Türkiye’ye yakışmadığının altını çizerek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Darbe ruhunu ortadan kaldırmak için birçok düzenleme yapıldı ama Anayasa’nın darbeciler tarafından yazılmış olması tek başına yeterli ve değiştirilmesi için tek sebep. İnşallah bunu başararak demokratik, sivil, katılımcı bir yapıya kavuşacağız. Herkesin ve toplumun her kesiminin görüşleri dikkate alınarak kapsayıcı, temel hak ve özgürlüklere dayalıdır.” içeren bir anayasa yapılabilir.

Yargı alanında yapılacak reformlar için tüm hukuk kesimlerinin görüşünün alındığını belirten Tunç, İnsan Hakları Eylem Planı konusunda yeni çalışmalar yapıldığını belirtti.

Orta Vadeli Program ve 12. Kalkınma Planı’nda hukukun üstünlüğünü ve adalete dayalı yönetim anlayışını ön plana çıkardığını anlatan Tunç, “Atacağımız adımlarla vatandaşlarımızın adalet hizmetlerinden yararlanabilmesi için çaba göstereceğiz. En kaliteli, en adil ve en etkili yoldur. Bu nedenle Türkiye Yüzyılın adalet yüzyılı olması gerektiğini söylüyoruz. Dünyada haklıların ve mazlumların yüzyılı olması gerektiğini söylüyoruz. Adaletsizliğin, adaletsizliğin yüzyılı olmasın diyoruz. İnşallah çabalarımızla Türkiye Yüzyılı adalet yüzyılı olacaktır.” dedi.

Yargının iş yükünün ağır olduğunu ve yargı mensuplarının yoğun bir şekilde çalıştığını anlatan Tunç, “Personel desteği, hakim ve savcı destekleri ve bu iş yükünü ortadan kaldıracak mevzuat konusunda yapılabilecekleri gecikmeden yapmamız gerekiyor. şu ana kadar bunu yaptık.” söz konusu.

Tunç, 2002’de 9 bin 349 olan hakim ve savcı sayısını 23 bin 814’e, kadın hakim ve savcı sayısını da 725’ten 7 bin 567’ye çıkardıklarını kaydetti.

Yargı teşkilatını güçlendirirken mahkeme sayısını da artırdıklarını belirten Tunç, 2002 yılında adli yargıda ilk derece mahkemesi olarak 3 bin 581 mahkeme bulunurken, 2023 yılında bu sayıyı 7 bin 118’e çıkardıklarını ifade etti.

Tunç, 2016 yılından itibaren bölge adliye mahkemelerini açtıklarını hatırlatarak, bölge adliye mahkemesi sayısını 15’ten 18’e çıkardıklarını ifade etti.

Mevzuat değişikliklerine de değinen Tunç, şöyle devam etti:

“Özellikle son depremle ilgili olarak özellikle deprem sırasında adli süreçlerle karşı karşıya kaldık. İdari yargıda bir ağırlaşma yaşandı. Bu anlamda mevzuat değişikliğine ihtiyaç vardı. Meclis üyesi ihtiyacımızı belirledik. Türkiye Büyük Millet Meclisi, oradaki idari yargı noktasındaki tıkanıklığı aşarak hem bilirkişi kurumunun hem de oradaki işleyişini kolaylaştıracak, vatandaşlarımızın hızlı erişimini sağlayacaklar.” “Sonuç almamızı sağlayacak taslak önerimizi TBMM gruplarımıza ve küme başkan yardımcılarımıza sunduk. Umarım takdir ederler, kısa sürede hayata geçmesi için çalışacağız. Zaman ve oradaki yargı süreçleri engellenmiyor.”

“Bundan sonra 3 yıl hakim ve savcı yardımcısı olarak görev yapacaklar.”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, hedef dönemin uygulanması ve yargıda dijital dönüşüm konusunda ısrarcı olduklarını vurgulayarak, bu yönde yapılan çalışmalardan bahsetti.

Hakim ve savcı sayısını artırmanın yeterli olmadığını, hizmet içi eğitimlerle daha da güçlendirilmesi gerektiğini belirten Tunç, değişiklikle birlikte hakim ve savcı adaylarının artık 3 yıl süreyle hakim ve savcı yardımcısı olarak görev yapacaklarını belirtti.

Sürecin işleyişi hakkında bilgi veren Tunç, yargının kalitesini artıracak çalışmaların gelecekte faydalı olacağına inandıklarını kaydetti.

Bakan Tunç, 23-24 Aralık’ta yapılacak sınavda başarılı olanların hakim ve savcı yardımcısı olarak göreve başlayacaklarını belirtti.

Son yıllarda çok sayıda adalet sarayı inşa ettiklerini ve bu sayının 78’den 366’ya çıktığını belirten Tunç, 2024 yatırım programına ekledikleri 126 hizmet binasının bulunduğunu, deprem bölgesine öncelik vereceklerini sözlerine ekledi. bu alan.

Törene Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Lütfi Bayraktar, Çiğdem Erdoğan Atabek, Ali İnci, Murat Kaya, MHP Kümelenme Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Ulu katıldı. , Cumhuriyet Başsavcısı. Osman Köse, Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) Başkanı Nuri Koçer, Sakarya BAM Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, hakimler, savcılar, belediye başkanları ve kurum yöneticileri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu