Ekonomi

Almanya’da toptan eşya fiyatlarında iki yıl içinde ilk düşüş

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) verilerine göre, ülkede Nisan ayında Toptan Eşya Fiyatları Endeksi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,5 azalarak Aralık 2020’den bu yana ilk yıllık düşüşü gösterdi.

Destatis yaptığı açıklamada, “Nisan ayında toptan eşya fiyatlarındaki düşüş, Aralık 2020’deki yıllık yüzde 1,2’lik düşüşten bu yana ilk düşüş oldu.”

Fiyatlar Mart’ta yüzde 2, Şubat’ta yüzde 8,9 arttı.

Toptan Eşya Fiyatları Endeksi Nisan’da aylık bazda yüzde 0,4 azaldı.

Petrol ürünleri fiyatlarındaki düşüş fiyatların düşmesinde etkili oldu. Nisan ayında yıllık bazda petrol ürünleri yüzde 15,7 ve katı yakıtlar yüzde 31,5 düştü. Nisan ayında patates fiyatlarındaki artışın yıllık bazda yüzde 22 olması dikkat çekti.

Gıdada enflasyonun yüksek kalacağı beklentisi

Öte yandan, toptan satış, üretici ile son tüketici arasındaki bağlantı olduğundan, bu gelişme gelecekteki enflasyon eğilimleri için bir gösterge niteliğindedir.

Almanya’da ise Mart ayında yüzde 7,4 olan yıllık enflasyon, enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle Nisan ayında yüzde 7,2 ile beklentilere yakın bir seviyeye geriledi.

Çoğu uzman, Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya’da enflasyonun zirve yaptığını belirtirken, gıda fiyatlarıyla birlikte enflasyonun şimdilik yüksek kalmasının beklendiğini ve tüketicilerin alım gücünü düşürmeye devam edeceğini vurguladı.

Bu arada önde gelen Alman ekonomik araştırma enstitüleri, 2022’de ortalama yüzde 6,9 ​​olan enflasyonun 2023’te ortalama yüzde 6’ya, 2024’te ise yüzde 2,4’e gerileyeceğini öngörüyor.

polatelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu