Yaşam

Amasya’da 300 koyun aralıksız geri döndü: Çin’deki görüntülere göre 12 gün sürdü

Amasya Gökyöyük Tarım İşletmesi’nde yetiştirilen Bafra cinsi koyunların koçlarla buluştuğu ilk anlar drone ile havadan görüntülendi. 300 koyun,Arka arkaya birkaç dakika boyunca saat yönünde daire çizdi.

Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürü Muhammet Altıparmak, koç çiftleştirme adı verilen, 300 koyunun 12 koçla aynı sürüde 45 gün tutulduğu dönemlerde bu tür durumların görülebildiğini belirtti. Bazen kendi eksenleri etrafında belirli bir yönde saat yönünde dönerler. “Yaklaşık 2, 3 dakika dairesel bir şekilde döndükten sonra rutin hale geliyorlar.”söz konusu.

https://twitter.com/sputnik_TR/status/1723694636298829950

‘Bizimki daha sakindi, sanki birbirleriyle tanışıyormuş gibi’

12 gün boyunca hiç durmadan daireler çizerek yürüyen koyun sürüsünün izlenme rekoru kıran gizemli olaydaki görüntülere benzediği sorusunu yanıtlayan Muhammet Altıparmak, “Çin’deki biraz farklı görünüyordu. Koç değildi. Koyunlar kendi eksenlerinde birbirlerini takip ediyorlardı. Daha hızlıydılar. Ama bizimki daha sakin. “Birbirleriyle tanışıyormuş gibi görünüyorlardı” dedi.

‘İkizler, üçüzler, dördüzler, beşizler ve hatta altızlar sıklıkla doğar’

Altıparmak, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı işletmede yetiştirilen, et ve süt verimi yüksek olan yerel Bafra cinsi damızlık koyunların çoğul doğum özelliğine sahip olduğuna dikkat çekerek, “Genellikle ikizler. , üçüzler, dördüzler, beşizler ve hatta altızlar doğar. Çok hızlı çoğalabilirler. Bu yıl 3.500 koyuna koç ekledik. Doğumlar önümüzdeki Şubat ayında başlayacak. “6 bin 500’ün üzerinde kuzunun doğmasını bekliyoruz” dedi.

kelkit-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu