Ekonomi

Avrupalı ​​şahin Holzmann: Enflasyona karşı zafer ilan etmek için henüz çok erken

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Üyesi Robert Holzmann, ECB’nin enflasyon konusunda dikkatli olması ve gerektiğinde yeniden faiz artırımına hazır olması gerektiğini belirterek, faiz oranlarının yakın zamanda indirilmeyeceği uyarısında bulundu.

Reuters’in haberine göre Holzmann, konferans sırasında gazetecilere şunları söyledi: “Çok dikkatli olmamız gerektiğini düşünenlere kesinlikle katılıyorum, gerekirse yeniden gerilimi tırmandırmaya hazır olmalıyız ve zaferi kesinlikle çok erken ilan etmemeliyiz. Tedbirli olmalıyız.”

ECB, yüksek enflasyonla mücadele için Temmuz 2022’den bu yana faiz oranlarını toplam 4,5 puan artırmıştı. Ancak Avrupa Merkez Bankası, rekor düzeydeki borçlanma maliyetlerinin ekonomiyi etkilemeye başlaması üzerine duraklamayı tercih etti.

Finansal piyasalar, güçlü ABD’nin aksine, resesyonla karşı karşıya olan Avro Bölgesi ekonomisini desteklemek amacıyla ECB’nin faiz indirimleriyle politika gevşetmesi yapacak ilk büyük merkez bankası olmasını bekliyor.

Ancak Holzmann yaptığı açıklamalarla beklentileri bu yönde soğutmaya çalıştı.

Holzmann, faiz indirimi beklentilerine ilişkin ise, “Yakın zamanda faiz indirimi beklemeyin. Eninde sonunda olacak ama şimdilik bunu göremiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu