Haber

Bakan Koca: 2021’de beyaz koda 14 bin 287 sağlık çalışanı başvurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2021 yılında Beyaz Kod uygulamasına 14 bin 287 sağlık çalışanının başvurduğunu açıkladı. Koca, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla sağlık kuruluşlarında güvenlik önlemlerini artırma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Fahrettin Koca’nın sağlık çalışanının sağlık hizmeti verirken maruz kaldığı saldırı ve diğer suçlarla ilgili davalara ilişkin Beyaz Kod uygulamasının yanıtlanması talebiyle TBMM’ye soru önergesi sundu. kayıt altına alınmakta ve takip edilmektedir. Gürer, önerisinde 2021 yılında hasta ve yakınlarından şiddet gören sağlık çalışanı sayısının açıklanmasını talep ederek, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve şiddetten korunmaları için alınan tedbirler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi istedi. .

“2021’DE 14 BİN 287 SAĞLIK ÇALIŞANI BEYAZ KODLAMAK İÇİN BAŞVURDU”

Gürer’in önerisine yanıt veren Bakan Koca, Beyaz Kod uygulamasına 2021 yılında Sağlık Bakanlığı, devlet ve vakıf üniversitelerinin hastaneleri ve özel sağlık kuruluşlarında görev yapan sağlık personeli olmak üzere toplam 14 bin 287 başvuru yapıldığını açıkladı. Sağlık kurumlarında güvenli ortamlarda yüksek motivasyonla çalışan ve kaliteli sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanları açısından şiddetin önlenmesi için devlet tarafından birçok yasal ve idari tedbirin alındığına değinen Koca, tedbirlerin alınmaya devam ettiğini, kendilerinin de bu tedbirleri aldıklarını söyledi. sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğuna inanarak şiddete sıfır toleransla çalışmaya devam etmek. kaydedildi. Koca, sağlık kurumlarında güvenlik önlemlerinin artırılması (güvenlik görevlisi ve güvenlik kamerası sayısının artırılması vb.), hastane girişlerinde güvenliğin işleyişi aksatmayacak şekilde sağlanmasına yönelik önlemlerin geliştirilmesi (metal dedektörü, x-ray cihazı, silah teslim noktası vb.) ve takibi. belirtilmiş.

“ALINMASI GEREKEN ÖNLEM VE ÖNLEMLER DAHA ARTIRILMALIDIR”

Ömer Fethi Gürer konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Sağlıkta şiddet motivasyonu etkiliyor, çalışma koşullarını olumsuz etkiliyor, çalışanların moralini bozuyor. Bu anlamda sağlıkta şiddet kesinlikle sıfır noktasına getirilmeli. güvenlik kamerası ve giriş-çıkış denetiminin sağlanması, sağlıkta şiddet mutlaktır.” Aksiliklere son verilmeli. Beyaz Kod’a yapılan başvuru sayısının 14.287’ye ulaşması sorunların varlığının somut bir göstergesidir. Çalışanlarının motivasyonunu olumsuz etkilediği için bu konularda alınması gereken tedbir ve önlemlerin daha da arttırılması zorunludur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu