Haber

Bakan Varank: ‘Benim Evim Senin Evin’ ile evler depremzedelerin kullanımına açılacak

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “‘Evine Sahip Çık’ kampanyası ile afet anında ailelerimizin yararlanabileceği bir konuta sahip olan vatandaşlarımız, evlerini bir sistem üzerinden kaydettirerek, bu konutları ilgili kaymakamlıklarımıza gönderebilecekler. AFAD teşkilatı vatandaşlarımızın hizmetine sunulacaktır” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 11 ili ve merkez üssü Kahramanmaraş’ı etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla uygulamaya konulan ‘Evim Evin Olsun’ kampanyasına ilişkin açıklamalarda bulundu. . Bakan Varank, ilk günlerden itibaren vatandaşlardan yardım telefonları almaya başladıklarını belirterek, “Hayırsever vatandaşlarımız ‘Bizim kullanmadığımız bir evimiz var, yazlığımız var, bağ evimiz var. Ben yurt dışında yaşıyorum’ dediler. , Türkiye’de yılda 15 gün geldiğim bir konutum var sanki bu konutları hayatta kalanlarımızın kullanımına açabilir miyiz?’ Bu talepleri karşılamak için ilk günden itibaren bir platform oluşturduk ve kampanya başlattık.’Evim Evin Olsun’ kampanyası ile afetlerde ailelerimizin yararlanabileceği bir evi olan vatandaşlarımız konutlarını kayıt ettirebiliyor. bir sistem üzerinden bu konutları AFAD’ın talimatıyla ilgili kaymakamlıklara gönderecek. Daha sonra bu konutları afet mağduru vatandaşlarımızın kullanımına açacak” dedi.

Evini paylaşma konusunda çekincesi olan vatandaşların sevinmesi gerektiğini söyleyen Varank, “İçişleri Bakanlığımız bu süreci tamamen AFAD ile uyum içinde ve kaymakamlarımızın da katkılarıyla yürütecek. Konutları gerçekten uygunsa hayırseverlerimiz bize yardım edecek.” ve kaymakamlıklarımız sözleşme imzalayacaklar. Hayırseverlerimizin muhatabı kaymakamlıklarımız olacak. Daha sonra bu konutları hayatta kalanlarımızın kullanımına açacağız. Hayırsever vatandaşlarımız bize soruyor: “Biz bu evleri verdiğimiz zaman, evleri nasıl olacak? elektrik, su, doğalgaz faturaları ödenecek mi?” Burada da vatandaşlarımızı hayırseverlerimizin evlerine yerleştirdiğimiz zaman faturaları kaymakamlarımız ödeyecek. Hayırseverlerimizin bunları dert etmesine gerek yok. Vatandaşların “Acaba evimden vazgeçtiğimde evimde bir hasar var mı?” emin olun bu konutlar bir yere kadar. Türkiye’nin en büyük emlak listeleme şirketleri kayıtları tutacak. Türkiye’nin en büyük 3 emlak arama portalı bu işteki paydaşlarımızdır. Vatandaşlarımız kendi sistemleri üzerinden konutlarını kayıt ettirmiş olacaklar, ardından tüm süreçleri kaymakamlıklarımız yürütecek. “Artık sistem çalışmaya başladı. Vatandaşlarımız meskenlerini bu sisteme giriyor. Vatandaşlarımızın kullanmadıkları evleri varsa, yazlıkları, bağ evleri varsa bunları da afetzedelerin kullanımına açabiliyorlar. ‘evimyuvanolsun.org’ web sitesi.” söz konusu.

Bakan Varank, evi olmadığı halde kiralık ev kiralarının ödenmesine katkıda bulunmak isteyen vatandaşların AFAD aracılığıyla bu kampanyaya maddi olarak destek verebileceklerini sözlerine ekledi.

haberpertek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu