Haber

BM raporunda, Büyük Set Resifi’nin tehlike altındaki dünya mirası listesine alınması önerildi

Birleşmiş Milletler (BM) takviyeli bir çalışmada, Avustralya’daki dünyanın en büyük mercan resifi olarak bilinen Büyük Set Resifi’nin jenerasyonu tükenmekte olan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne eklenmesi tavsiye edildi.

BM ve Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından yapılan ortak çalışmada, Büyük Set Resifi’nin global ısınma nedeniyle tehlikede olduğu uyarısı yapıldı.

UNESCO ve Memleketler arası Doğayı Muhafaza Birliği yetkilileri tarafından Mart 2022’de resifte 10 günlük gezinin ardından yayımlanan raporda, Büyük Set Resifi’nin jenerasyonu tükenmekte olan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne eklenmesi önerildi.

Raporda, Avustralya hükümeti ve Queensland eyalet yetkililerinin, bölgenin korunması için sera gazı salınımını azaltmada daha kararlı adımlar atması gerektiği de belirtildi.

Mercanların toplu ağarmasını durdurmak ve etraf kirliliğinin resifin doğal sularını kirletmesini önlemek için sarf edilen uğraşların gereğince süratli ve tesirli olmadığı aktarılan raporda, denetimsiz emisyonun, zehirli olabilen su asitliğinin artmasına neden olacağının altı çizildi.

Son olarak, su kalitesini artırmak için de daha fazla mali dayanak alınması gerektiği vurgulandı.

2016 ve 2017’de kaydedilen sıcak hava dalgaları, Büyük Set Resifi’ndeki mercanların yarısının vefatına yol açmıştı.

Uzaydan görülebilen tek canlı olarak bilinen ve 1981’den beri UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Büyük Set Resifi, yaklaşık 2 bin balık çeşidini barındırırken 70 bin şahsa ise iş imkanı sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu