Teknoloji

Elon Musk, Twitter’da “Genel Af” Çıkarıyor!

28 Ekim’de Twitter’ı resmen satın alan Elon Musk, daha evvel platformdaki paylaşımları nedeniyle banlanan birtakım kümeleri ve kullanıcıları geri getirmişti. Özellikle Donald Trump Twitter’a tekrar dönmesi hayli gündem olurken bugün Musk’tan yeni bir hareket geldi.

Musk, geçtiğimiz gün Twitter’da banlanan tüm hesapların geri gelip gelmemesi için bir anket başlattı. 24 saatlik müddetin akabinde 3,1 milyon oyla sona eren anket, %72,4 çoğunlukla ‘Evet’ sonucuna yer verdi. Musk’ın anketi ve sonucun akabinde yaptığı paylaşım şu biçimdeydi:

Twitter’da ‘genel af’ çıkıyor!

“Twitter, yasayı çiğnememiş veya aşırı spam yapmamış olmaları şartıyla, askıya alınan hesaplara genel bir af çıkarmalı mı?”

“Halk konuştu. Af gelecek hafta başlıyor. Vox Populi, Vox Dei (Halkın sesi).”

Musk’ın anket sonrasında toplam kaç adet banlanmış Twitter hesabını geri getireceği bilinmiyor.

Musk, daha evvel bir kurul oluşturulmadan büyük kararlar alınmayacağını açıklamıştı:

Elon Musk, 28 Ekim’de Twitter’ın sahibi olduktan çabucak sonra bir paylaşım yaparak “Twitter, çok çeşitli bakış açılarına sahip bir içerik denetleme konseyi oluşturacak.” açıklamasında bulunmuştu. Bununla birlikte bu kurul toplanmadan değerli içerik kararı yahut hesabın eski durumuna döndürülmesi üzere hareketlerin gerçekleşmeyeceğine kelam vermişti.

Ancak bu kelam bozuldu, reklamverenler Musk’ı çıldırttı:

Musk, bu kelamından 3 hafta sonra yeni bir açıklama paylaşarak üstteki paylaşımı aslında reklamverenler için yaptığını ortaya koymuştu. Ama Musk, reklamverenlerin ‘anlaşmayı bozduklarını’ öne sürdü:

“Siyasi/sosyal aktivist gruplardan oluşan büyük bir koalisyon, bu koşulu kabul edersem bizi reklam gelirlerinden mahrum bırakarak Twitter’ı öldürmeye çalışmamayı kabul etti. Anlaşmayı bozdular.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu