Haber

Finlandiya’da sandık başına gidenler

Finlandiya’da genel seçimler için oy verme bugün başladı. Seçimde Başbakan Sanna Marin koltuğunu korumaya çalışacak. NATO’ya üye olmaya hazırlanan Finlandiya’da bugün genel seçimler için oy kullanma işlemi başladı. Siyasi partiler parlamentoda 200 sandalye için yarışıyor.

Ülkede partilerin parlamentoya girebilmesi için bir seçim barajı yok ama bir siyasi partinin hazine yardımından yararlanabilmesi için oyların yüzde 2’sinden fazlasını alması gerekiyor.

Seçim anketleri, yarışın eski Maliye Bakanı Petteri Orpo liderliğindeki merkez sağ Ulusal Koalisyon Partisi, Başbakan Sanna Marin liderliğindeki Sosyal Demokratlar ve sağcı popülist Finliler Partisi arasında kafa kafaya gideceğini gösteriyor.

Finlandiya’da, Başbakan Marin liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti, iktidardaki merkez sol partidir. Parti, Avrupa yanlısı politikalarıyla öne çıkıyor.

Marin, 37 yaşında dünyanın en genç başbakanı olarak göreve geldiğinde, tamamı kadınlardan oluşan beş partili bir koalisyona liderlik ediyordu. Mevcut kabinedeki 19 bakandan 11’i kadın.

Oylama bu akşam saat 20:00’ye kadar devam edecek.

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

dpa/ AI, HT

haber-gunyuzu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu