Ekonomi

Generac hisseleri beklenenden iyi gelen ilk çeyrek sonuçlarıyla %3 arttı

WAUKESHA, Wis. – Enerji teknolojisi çözümlerinde küresel bir lider olan Generac Holdings Inc. (NYSE: GNRC), 31 Mart 2024’te sona eren ilk çeyrekte, geçen yılın aynı çeyreğinde 888 milyon dolar olan gelirinin mütevazı bir artışla 889 milyon dolara yükseldiğini ve çekirdek satışların yaklaşık %1 oranında azaldığını bildirdi. Şirketin düzeltilmiş hisse başına kârı (EPS) 0,88 dolara yükselerek 0,76 dolar olan analist beklentilerini aştı.

GNRC hisseleri Çarşamba sabahı piyasa öncesi işlemlerde %3 artış gösterdi.

Şirketin konut ürün satışları bir önceki yıla göre %2 artışla 429 milyon dolara yükselirken, ticari ve endüstriyel ürün satışlarında hafif bir düşüş yaşandı. Generac’ın düzeltilmiş net geliri de önemli bir gelişme göstererek 2023’ün ilk çeyreğindeki 39 milyon dolara kıyasla 53 milyon dolara ulaştı.

Başkan ve CEO Aaron Jagdfeld, güçlü çeyreği sağlam faaliyet marjlarına ve uygulamaya bağlayarak, artan ev tipi bekleme jeneratörü sevkiyatlarına ve şirketin ‘Daha Akıllı Bir Dünyaya Güç Verme’ stratejisine olan güveni pekiştiren önemli miktarda serbest nakit akışı yaratılmasına işaret etti. Jagdfeld ayrıca enerji dönüşümü ve eskiyen elektrik şebekesi üzerindeki baskı nedeniyle Generac’ın ürünlerine yönelik artan talebin de altını çizdi.

Şirketin brüt kar marjı, olumlu satış karması, üretim verimliliği ve düşük girdi maliyetleri nedeniyle bir önceki yılın ilk çeyreğindeki %30,7’den %35,6’ya yükseldi. İşletme giderleri, temel olarak artan çalışan maliyetleri ve pazarlama harcamaları nedeniyle %9,4 oranında arttı.

İleriye dönük olarak Generac, 2024 yılı net satış beklentisini, döviz ve satın almalardan elde edilen hafif faydalar da dahil olmak üzere %3 ila %7 arasında bir büyüme beklentisiyle koruyor. Şirket tüm yıl için yaklaşık %6,0 ila %7,0 arasında net gelir marjı ve %16,5 ila %17,5 arasında düzeltilmiş FAVÖK marjı öngörüyor. Generac ayrıca güçlü işletme ve serbest nakit akışı yaratmayı ve düzeltilmiş net gelirden serbest nakit akışı dönüşümünün %100 civarında olmasını öngörüyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

hacibektashaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu