Haber

Hatay Deprem Bölgesi’nde Özgür Özel: “Hasar gören evlerin içinden insanlar eşyalarını çıkarmak istiyor.

CHP Küme Başkan Yardımcısı Özgür Özel, Hatay’da konuttan konuta ulaşım yapanların depremzedelerden fahiş fiyat talep ettiğine dikkat çekerek, “Hastalar hasarlı evlerden eşyalarını çıkarmak istiyor. Fırsatçılıktan bahsediyorlar. Girerseniz 10 bin lira istiyorlar. Kendiniz, kaldırırsak 15 bin lira. Bu araçlara bir an önce numara verilmelidir.Üzerinde numarası olmayan ve ruhsatı olmayan araçların çalışmasına izin verilmemelidir. Bir tarife belirlenmelidir. Parası olmayan yoksul vatandaşlar için devlet tarafından ödenmelidir” dedi.

CHP Küme Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ile birlikte; Hatay’ın Numune İlçesi’nde depremzedelerle bir araya geldi. Özel, nakliye işi yapanların fahiş fiyatlar talep ettiğini ve afetzedelerin bundan şikayetçi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“HATAY GİRİŞİNDE BELGESİ OLMAYAN BU ARAÇLAR HARİCİNDE TAŞIMALARINA İZİN VERİLMİYOR”

“Hatay’ın Numune İlçesi’ndeyiz. Burada üç vatandaşımız arka arkaya genel bir sorunu dile getirdiler. İnsanlar zarar gören evlerden eşyalarını çıkarmak istiyor. Fırsatçılıktan bahsediyorlar. Gelirseniz 10 bin lira istiyorlar. kendin gir çıkarsak 15 bin lira muayene olması lazım hatay valiliği ve içişleri bakanlığına sesleniyoruz bu araçlara hemen numara verilip numarası olmayan araçlara Ruhsatı olmayanların çalışmasına izin verilmemeli.Bir tarife belirlenmeli.Parası olmayan yoksul vatandaşlara devlet tarafından ödeme yapılmalı.Bu araçlar dışında ulaşıma izin vermemeliyiz. Taşıyıcıların ne kadar taşıyacağı, yoksul vatandaşların derdine nasıl çare olacağı baştan belli olsun. Vatandaşlarımız bu durumdan şikayetçi.”

Depremden etkilenen bir kadın, nakliyecilerin kendilerini desteklemek yerine ezdiğini belirterek, şunları söyledi:

“BİZE YARDIM YAPTIKLARINDA CEPİMİZİ NASIL KAYBEDECEĞİNİN HESAPLARINI YAPIYORLAR ANCAK CEBİMİZDE PARA YOK”

“Bütün şikayetim nakliyecilerden. Evimde muhtemelen bir kaç modül kaldı ama ben onları kaldırmak istiyorum ama nakliyeci benden 10-15 bin ücret alıyor. Mağdur olduğum için ne yapacağımızı bilemiyoruz. , hepsi enkaz altına girecek. Birkaç eşyamı götüreceğim diye benden nasıl 15 bin lira talep etsinler?” Nakliyeciler neden bizi ezmeye çalışıyor? Bize yardım etmek yerine cebimizde para yok diye nasıl cebimizi kırarız diye hesap yapıyorlar.”

Felaketteki adam, “3-4 kesim elbiseyi çıkarmak için benden 4 bin lira aldılar. Hepsi 10 dakika sürmedi, ben de dışarıdan şikayetçiyim” dedi.

“PARA İSTEDİLER, FIRSATTA DÖNÜŞTÜ”

Diğer depremzede ise, “Taşıyıcılar 10 bin-15 binin altına inmiyor. Kalacak yer bulamıyoruz. Öncelikle evden eve ulaşım ve asansörlü arabaların maliyeti kontrol edilmeli. Ciddi para istiyor, bu fırsata dönüştü” diye tepki gösterdi.

malazgirt-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu