Ekonomi

Hazine getirileri yükselirken dolar iki haftanın zirvesini gördü

ABD doları, ABD Hazine tahvil getirilerindeki önemli artış ve güvenli liman varlıklarına yönelik artan talebin etkisiyle Perşembe günü başlıca para birimleri karşısında son iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu artış, güçlü ABD ekonomik verileri ve güçlü ilgi görmeyen bazı tahvil ihalelerinin ardından tahvil piyasasındaki satışların ortasında gerçekleşti.

ABD dolarını aralarında euro, İngiliz sterlini ve Japon yeninin de bulunduğu diğer altı önemli para birimiyle karşılaştıran dolar endeksi 14 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesine tırmanarak 105,15’e ulaştı. Bu hareket, bir önceki seanstaki %0,5’lik kazancın ardından doların gücünün devamını temsil ediyor.

Euro karşısında dolar güçlendi ve Avrupa para birimi 14 Mayıs’tan bu yana ilk kez 1,0796 dolara düştü. İngiliz Sterlini de dolar karşısında zayıflayarak 1,2696 dolara geriledi ve 21 Mart’tan bu yana ilk kez Salı günü ulaştığı 1,2801 dolardan düşüşünü sürdürdü.

Japon yeni ise dolar karşısında dört haftanın en düşük seviyesinden bir miktar toparlanmayı başardı ve gece saatlerinde dolar başına 157,715’e ulaştıktan sonra 157,505’ten işlem gördü. Yen bu ay aşağı yönlü bir seyir izleyerek bir ay önce 160,245 ile 34 yılın en düşük seviyesine yaklaşmış, bu da Japonya Maliye Bakanlığı ve Japonya Merkez Bankası’nın dolar satma müdahalelerinin sonucu olduğundan şüphelenilen güçlü bir piyasa toparlanmasına yol açmıştı.

Federal Rezerv’in faiz indirimine yönelik piyasa beklentileri, Salı günü açıklanan tüketici duyarlılığındaki beklenmedik artışla vurgulanan enflasyonun kalıcı olmaya devam etmesiyle azaldı. Yatırımcılar şimdi bugün açıklanması beklenen revize edilmiş ABD GSYH rakamlarını beklerken, dikkatler Cuma günü açıklanacak olan ve Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksine odaklanmış durumda.

Tahvil piyasasında son dönemde yaşanan çalkantılar yatırımcılarda tedirginliğe yol açarak bu hafta küresel hisse senetlerinde geniş çaplı satışlara ve ABD dolarının güvenli olduğu algısına kaçışa neden oldu. Analistler, tahvil piyasasını ve döviz değerlemelerini daha da etkileyebilecek olan gelecek ekonomik verileri yakından takip ediyor. IG’de kıdemli bir analist olan Tony Sycamore, tahvil piyasasındaki dalgalanma nedeniyle Japonya Merkez Bankası’nın karşılaştığı zorluklara dikkat çekerek, kurumun yene istikrar kazandırmak için daha fazla müdahaleyi düşünmesi gerekebileceğini öne sürdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

yesillihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu