Teknoloji

İnsanoğlu Yapay Zeka İle “Frankensteinizm” mi Oynuyor?

İnsan varoluş süresi, gezegenimizin yaşına kıyasla okyanusta neredeyse bir damla su kadardır. Bugün doğal karşıladığımız pek çok olasılık, uzak geçmişteki atalarımız içindir. bir rüyadanoluşuyordu

Buraya nasıl geldik ve geleceğimiz nasıl olacak? bir uzmanın gözündenBu yazımızda bu tartışmaları çağımızın en ünlü tarihçilerinden Yuval Noah Harari’nin “Homo Deus: A Brief History of Tomorrow” adlı eseri ışığında değerlendireceğiz.

Homo Deus’a göre insanlık tarihini üç ana döneme ayırmak mümkündür: Çoğunluğu doğada geçen “tarih öncesi dönem”, sorgusuz sualsiz mutlak otoritelerin ve yüce düzenlerin boyunduruğu altındaki “tarih sonrası dönem”, ve özellikle Rönesans sonrasını kapsayan “aydınlanma dönemi”.

Harari’ye göre “Aydınlanma Dönemi”nden önceki insanlar, hayatta kalabilmek ve bilgiye ulaşabilmek için yalnızca doğaya ve dine bağlıydılar. manevi kaynaklar Dünyayı ona göre yorumlayacaklardı. Toplumlardaki tüm kural ve normlar, doğaüstü güçlerin mutlak taleplerine göre belirlenmiştir.

Bu denklemde insanın kendisine biçtiği tek rol pasif seyirci olmaktı. Faaliyetleri bakımından gezegeni pek etkilemeyen insanoğlu, Harari’nin deyimiyle ” denizanasından daha önemsiz“Canlı bir şeydi.

“Aydınlanma” Ancak onun döneminde insan bir anda baş aktör olur. Artık dünya, mutlak büyük kaynaklardan çok daha fazla insan temelinde yorumlanıyor. Bu nedenle insanı temel almayan manevi anlayışların, insanın duygu ve görüşlerinden daha mutlak olamayacağına inanılır.

Bu yeni insan merkezli anlayış; Evrenin sadece insan için var olduğu ve insanın evrenin merkezi sayılması gerektiği, insanın kendi güzelliği için attığı her adımın mubah olduğu anlayışına evrilir. İşte bu anlayışa hümanizm” diyoruz.

Adı “Tanrı İnsandır” anlamına gelen “Homo Deus” ise tam tersine insanoğlunun yaşadığı güç zehirlenmesini ve yavaş yavaş kendi sonunu getirmesini konu alıyor.

Harari’ye göre özünde insan çıkarlarını temel alan hümanizm aynı zamanda bizim en büyük zaafımızdır. Harari’nin bu şekilde düşünmesinin önemi şu ki, bu otomasyon ve yapay zeka süreci ilerledikçe, insana ihtiyaç olmayacakolmak.

Böyle bir dünya sisteminde yazarımızın deyimiyle, “işlevsiz bir yeni ekonomik sınıf” Oluşacakları ve iş bulamayacakları için ekonomiye katılmaları mümkün olmayacaktır. Bundan dolayı devletlerin ekonomileri de tehlikede.

Komplo teorisyenlerinin hep bahsettiğinin aksine, insanın giderek değersizleştiği ve değersizleştiği bu süreci besleyen temel sebep elbette büyük ve durdurulamaz bir doğaüstü ya da şeytani güç değildir. Sebep, kaynak ve elinizde patlayacak olan siz ve biz gibiyiz. insanlar!

Harari bu tehlikeden defalarca bahsederken başka bir röportajında ​​yapay zekanın olası durdurulamaz yükselişinin ve muhtemelen bir gün sadece insana üstün hale geleceğini söyledi. uluslararası işbirliği ve kısıtlamalarÇünkü onun ve büyük olasılıkla hepimizin gözünde bu sorun tıpkı pandemiler gibi küresel bir soruna dönüşmesi ve muhtemelen küresel bir sorun haline gelmesi gibi bir sorundur. insanlığın sonunu getirmepotansiyele sahiptir.

Buraya kadar açıkladığımız bu argümandan hareketle, eserin başlığını yeniden yorumladığımızda Harari’nin “insanın tanrı olması” sözleri aslında insanın tanrı olduğu anlamına gelmektedir. kendi yarattığı Bir varlık tarafından yok edilme ihtimalinin olduğunu anlıyorsunuz. Başka bir deyişle, bu kalıp insanı yüceltmez ve tam tersine, güç zehirlenmesibir iğne kalıbı.

Yuval Noah Harari’nin bu iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yapay zeka mesleğiniz veya hayatınız için tehlike oluşturuyor mu?

Kaynaklar: Yuval Noah Harari, Intelligence Squared, TED

habersuluova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu