Haber

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Yapay Zeka ve Yükseköğretim Konuşuldu

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapay zekanın yükseköğretime etkileri tartışıldı.

Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, yükseköğretimde verimli yapay zeka: Yükseköğretim Kurulu-sektör toplantısı İstanbul Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

YÖK Başkanı Erol Özvar, teknoloji yöneticileri ve iş dünyasının önde gelen şirketlerinin rektörlerinin katıldığı toplantı, yapay zekanın yükseköğretime etkilerinin bölüm profesyonellerinin bakış açısıyla değerlendirilmesi amacıyla düzenlendi.

Burada konuşma yapan Erol Özvar, YÖK bünyesinde uzun süredir dijitalleşme, yapay zeka ve büyük veri konularında yürütülen teknik çalışmaların artık somut adımlara dönüşmeye başladığına dikkat çekti.

Özvar, “Dijital teknolojiler alanındaki hızlı gelişmelere paralel olarak ilgili tüm bölümlerde ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağını karşılamak amacıyla lisans düzeyinde bilgisayar, yazılım ve elektrik-elektronik mühendisliği bölümlerimizin yanı sıra yapay 12 üniversitede zeka mühendisliği ile yapay zeka ve veri mühendisliği bölümleri lisansüstü düzeyde. “Programlar zaten açılmış durumda. Önümüzdeki dönemde yapay zeka tabanlı yeni programların da açılması planlanıyor.” dedi.

Farklı alanlara yönelik 10 merkez var

Dijitalleşen dünyada dijital güvenlik konusunun giderek önem kazandığını ve bu alanda nitelikli ortaöğretim elemanları yetiştirmek amacıyla 4 yeni Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu açtıklarını belirten Özvar, araştırmaya yönelik akademik birimlerin de oluşturulduğunu ve Veri Boğaziçi Üniversitesi bünyesindeki Bilim ve Yapay Zeka Enstitüsü bunun en değerli örneğidir.

Çeşitli üniversitelerde farklı alanlara yönelik 10 Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunduğunu hatırlatan YÖK Lideri, Avrupa Komisyonu’nun çeşitli kamu ve özel kuruluşlar tarafından sunulan esnek ve kapsayıcı öğrenme fırsatları olarak tanımladığı mikro sertifikaların hızla yaygınlaştığına değindi. Avrupa’da ve tüm dünyada. .

Erol Özvar, yapay zeka tabanlı bilgi teknolojisi ve taşınabilir yazılım tabanlı iletişimin gelecekte ivme kazanacağını ve sadece mühendislikte değil diğer tüm alanlarda da talep göreceğini sözlerine ekledi.

habernallihan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu