Ekonomi

‘Kripto düzenlemesi Türkiye’nin kripto pazarını genişletecek’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Türkiye’nin gri listeden çıkmasının tek adımının kripto varlıkların yasal düzenlemesi olduğunu vurguladığı açıklamalarının ardından kriptoda düzenleme tartışmaları yeniden gündeme geldi. Bazı yorumlara göre kripto düzenlemesi Türkiye’nin blockchain ve kripto alanındaki potansiyelini güçlendirecek. Konuyla ilgili yorum yapan Gate.io Küresel Büyüme Müdürü Kafkas Sönmez, “Düzenleyici bir çerçeve, daha fazla küresel kripto para borsasını Türkiye’ye çekecek. Yerel oyuncuların küresel rakiplerle rekabeti, sonuçta kullanıcı deneyimine ve ülke ekonomisine fayda sağlayacak. Kripto düzenlemesi Türkiye kripto “Pazarı genişletecek” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kasım ayının başında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin iki yıl önce Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) bağlı Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından gri listeye alındığını açıklamıştı. kara para aklamayı ve terörün finansmanını önlemedeki eksiklikleri nedeniyle”. Alındığını hatırlatarak, kripto varlıklara ilişkin yasal düzenlemeyi yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunacaklarını duyurdu. Şimşek’in regülasyonlara ilişkin açıklamaları, son dönemde artan kara para aklama suçlamalarıyla birleşince, kriptoda regülasyon tartışmaları yeniden gündeme geldi. Küresel kripto para borsası Gate.io’nun Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de kripto varlıklara ilişkin yasal düzenleme çalışmalarının 2021 yılına kadar uzandığını kaydeden Kafkas Sönmez, “Finansal otoritelerin önünde yepyeni bir varlık sınıfı ve ekonomik ilişki formu var. Blockchain teknolojisi çok hızlı gelişiyor ve kapsamı çoktan aşmış durumda. Bitcoin alım satımı, tüm paydaşların haklarına saygılı sıfırdan yapılır.” “Yasa taslağının hazırlanması zaman alıyor. Örneğin Avrupa, bölge çapında bir düzenleme olan MiCA üzerinde yıllardır çalışıyor. Küresel bir kripto para borsası olarak Türkiye’nin proaktif tutumundan ve bu sürecin bir noktaya ulaştığından umutluyuz. biter” dedi.

REKABETİ TEŞVİK EDECEK VE KRİPTO PİYASASINI BÜYÜTECEK

Chainalytics tarafından yayınlanan Küresel Kripto Benimseme raporunda 12. sırada yer alan Türkiye, ham kripto işlem hacmi açısından dünya çapında dördüncü sırada yer aldı. Türkiye’nin, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nin (MENA) kripto potansiyeli açısından en önemli ülkelerinden biri olarak kabul edildiğini belirten Kafkas Sönmez, “Türkiye, dinamik ve genç nüfusuyla, kripto paranın benimsenmesi konusunda bölge ülkelerine yol gösteriyor. yeni yatırım araçları daha hızlı. Durum tam da bu.” Bu nedenle Gate.io dahil birçok küresel kripto ve Web3 organizasyonunun büyüme yolculuğunda önemli rol oynuyor. Türkiye’de kripto varlıkların hak ve sorumlulukları, bu varlıklarla ilgili hizmet veren kuruluşlar, yatırımcılar ve ticaret platformlarına ilişkin düzenleyici çerçeve oluşturulmuştur. “Daha fazla küresel kripto para borsasını çekecek. Yerel oyuncuların küresel rakiplerle rekabeti, sonuçta kullanıcı deneyimine ve ülke ekonomisine fayda sağlayacak. Rekabet teşvik edildikçe Türkiye’deki kripto pazarı da büyüyecek” dedi.

“ELEKTRONİK PARA VE ÖDEME HİZMETLERİ ÖRNEK OLUŞTURUYOR”

Türkiye’nin belki de 10 yıl öncesine kadar finansal hizmetlere erişim için sadece bankaları kullandığını belirten Kafkas Sönmez, “Sadece Türkiye’de değil, dünyada da oldukça güçlü bir sektör olan finansal teknoloji (fintech), bu duruma örnek olabilir. Düzenlemelerin kripto varlık piyasasına etkisi Fintech’ler, teknolojinin gücüyle geleneksel çözümlere daha rekabetçi çözümler sunmak üzere ortaya çıktı ve bu yükseliş, net çerçeveli düzenlemeleri de beraberinde getirdi.Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi verilerine göre, 637 fintech var Bugün Türkiye’de birçok şirket var. Birçoğu TCMB tarafından yetkilendiriliyor ve MASAK tarafından denetleniyor. Türkiye” “Düzenlemelerle standartlaştırılan bu sektörün, Türkiye’de hesap sahipliğinin ve finansal okuryazarlığın artmasında önemli bir etkisi olduğunu inkar edemeyiz. Düzenlemeler olmasaydı, tüm paydaşları gözeten bir yasal çerçevenin belirlenmesi için çaba gösterilmeseydi, bugün Türkiye’de dijital ödemeler bu kadar yaygın olmazdı” dedi.

“DÜZENLEYİCİ BİR YAKLAŞIMA HAZIRIZ”

Türkiye’de yıllardır borsanın bile bireysel kullanıcılar için endişe kaynağı olduğunu belirten Sönmez, “Uzun süredir ‘kumar’ olarak görülen hisse senedi yatırımı, bugün yeni rekorlarla gündeme geliyor. Halka arz kavramı yediden yetmişe birçok bireysel yatırımcı tarafından benimseniyor ve çoğu zaman sorunlu konularla ilişkilendiriliyor.” Kripto para otoritelerinin öne çıkardığı ve bu nedenle toplumun önemli bir kesimi tarafından ön yargılı olarak benimsenen ‘yasaklayıcı değil düzenleyici yaklaşım’, Türkiye ekonomisi için yeni bir potansiyeli ortaya çıkaracak. Pazarın gelişip olgunlaşması için gerekli olan bu yaklaşım, Türkiye’yi büyüme operasyonlarının merkezine yerleştiriyor. 1.700’den fazla kripto para birimini milyonu aşkın kayıtlı kullanıcısına sunan Gate.io olarak bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

reyhanli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu