Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç’in NATO üyeliğini görüşmek üzere Ankara’ya geldi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsveç’in NATO üyeliğini görüşmek üzere yakında Ankara’yı ziyaret edeceğini söyledi.

Stoltenberg, Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen gayri resmi dışişleri bakanları toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Stoltenberg, İsveç’in NATO’ya üyeliğinin sorulması üzerine, hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi yaptığını belirterek, “Yakında Ankara’ya gideceğim. Kesin zaman henüz belli değil.” söz konusu.

İsveç’in katılım protokolünün onaylanması konusunda Türkiye’ye vermek istediği mesajın sorulması üzerine Stoltenberg, şunları söyledi:

Mesajım, İsveç’in NATO’ya üyeliğinin İsveç için olduğu kadar İskandinav ülkeleri, Baltık bölgesi ve ayrıca tüm NATO ve tabii ki Türkiye ve diğer müttefikler için iyi olduğudur. Ayrıca bugün, 1 Haziran’dan itibaren. , İsveç’te teröre karşı yeni bir mücadele olacak.Yasanın yürürlüğe girdiğinin altını çizeceğim.Bu yasalar aslında bir fark yaratıyor.İsveç’in artık terörle mücadeleyi hızlandırmak için yeni adımlar attığını gösteriyorlar, örneğin, Sadece Türkiye’nin değil, Avrupa Birliği’nin ve daha birçoklarının değerlendirmesine göre terör örgütü olan PKK dahil olmak üzere, bu nedenle İsveç’te 1 Haziran’da yürürlüğe giren daha güçlü yasaları ve İsveç ile İsveç arasındaki işbirliğinin güçlenmesini memnuniyetle karşılıyorum. Madrid’de imzalanan bu Üçlü Muhtıra ile aynı zamanda İsveç’in yükümlülüklerini yerine getirdiğini teyit eden Türkiye bunun kanıtı olacaktır.

Unutmamak gerekir ki Türkiye’nin bazı hukuki güvenlik kaygıları var çünkü hiçbir müttefik Türkiye kadar terör saldırısına uğramadı. Bu nedenle terörün her türlüsüne karşı Türkiye ile birlikte çalışmamız değerlidir. Bu nedenle NATO müttefiklerinin ve İsveç’in teröre karşı mücadeleyi ve Türkiye ile işbirliğini hızlandırmak için geçen ay yaptıklarını memnuniyetle karşılıyorum. İsveç’in yan protokolünün yakında onaylanacağından eminim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu