Yaşam

Oturma Odanıza En Uygun Televizyon Boyutunu Nasıl Seçersiniz? Gereksiz yere Büyük Ekranlar Satın Almayın!

Birçok insanda, “En büyüğü, en pahalısı, en muhteşemi en iyisidir.” Bir algı var ama tam olarak öyle değil. Eğer büyük bir televizyon satın alırsanız ve ayrıca Eğer onu gerçek yerine yerleştirmezsenizTelevizyonu yanlış izlediğinizi de söyleyebiliriz.

Evet evimizin iç dekorasyonu öznel bir tercihtir. Kişisel zevklerimizi ön planda tutuyoruz ama bazı alanlar için Hangi boyuttaki TV’nin uygun olduğuna karar vermek için İç mimarların kolay matematiksel formülüne güvenebiliriz. Bakalım neymiş?

Eviniz için doğru TV boyutunu seçmenin kolay matematiği:

Televizyonunuzu duvara asmayı veya TV ünitesine yerleştirmeyi planladığınız yer izlerken oturacağınız koltuk ile koltuğun ortası arasındaki mesafe. Ölçmelisiniz. Cm cinsinden ölçtüğünüz mesafeyi inç’e çevirmelisiniz.

Örneğin televizyon izlerken oturacağınız sandalye ile televizyonunuzu yerleştirmeyi düşündüğünüz yer arasındaki mesafe 120 inç (305 cm) ise. Televizyonunuzun ortalama boyutu 60 inçtir (152,4cm) olmalıdır. Televizyonun boyutunu yukarıda gördüğünüz gibi inç cinsinden çapraz olarak ölçebilirsiniz. Bu mesafe size odanız için en gerçekçi ekran boyutunu söyler.

Bir tabloyla örnekleyelim:

Ekran boyutu Mesafe
55 inç (139,7 cm) 1,7 m
65 inç (165,1 cm) 2,0m
75 inç (190,5 cm) 2,3 m

Televizyonunuzu yerleştireceğiniz yüksekliğe de dikkat etmelisiniz.

Bir iç tasarım firmasının kurucusu TJ Monahan, televizyonun yüksekliğinin de önemli bir faktör olduğunu söylüyor. Eğer fark ettiysen Duvara asılan televizyonlar biraz yukarıda.

Koltuk uzaksa bu pek sorun yaratmayabilir ama yakınsa sinemanın ön koltuğunda oturmak zorundaymış gibi hissetmenize neden olabilir. Monahan’a göre televizyonun konumlandırılması gereken yer mümkün olduğunca göz hizasında olun.Çok yüksek değil, çok düşük değil.

Televizyonun çözünürlüğü de başka bir faktördür.

Ekran boyutu arttıkça toplam piksel sayısı ve çözünürlük de artar. Çözünürlük ne kadar iyi olursa piksel yerine manzarayı o kadar çok görürsünüz. Bu nedenle büyük ekran televizyon satın alırken 4K gibi yüksek çözünürlüklü manzara kalitesiTercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Ayrıca 4K televizyondaki pikseller, 1080p televizyondaki piksellerin dörtte biri kadardır. Dolayısıyla çok yaklaşıncaya kadar bu pikselleri göremezsiniz. bu da göz yorgunluğu olmadanBu, 4K televizyona 1080p televizyondan daha yakın oturabileceğiniz anlamına gelir.

Tüm bu faktörler göz önüne alındığında Evinize en uygun boyuttaki televizyonu bulun.seçebilirsiniz.

Kaynaklar: Washington Post, PC Mag, Samsung

İlginizi çekebilecek diğer içeriğimiz:

huyukajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu