Ekonomi

Teksas mahkemesi Biden’ın fazla mesai ücretinin artırılmasını durdurdu

Sherman, Teksas’taki bir federal yargıç Cuma günü geçici bir tedbir kararı alarak, Biden yönetiminin zorunlu fazla mesai ücretini ABD genelinde 4 milyon maaşlı çalışana daha genişletmeyi amaçlayan kuralının uygulanmasını durdurdu. Pazartesi günü yürürlüğe girmesi planlanan kuralın Teksas’taki devlet çalışanlarına uygulanması, eyaletin yasal mücadelesi sürerken engellendi.

Eski Başkan Donald Trump tarafından atanan ABD Bölge Yargıcı Sean Jordan, ABD Çalışma Bakanlığı’nın kuralının, çalışanların iş sorumlulukları yerine maaşlarına göre fazla mesai için uygunluğu uygunsuz bir şekilde belirlediğini belirtti. İhtiyati tedbir kararı, Cumhuriyetçilerin yönetimindeki Teksas eyaleti tarafından açılan davanın sonuçlanmasına kadar yürürlükte kalacak.

Engellenen kural, Biden yönetiminin, uygun çalışanların standart 40 saatlik çalışma haftasının ötesinde çalıştıkları saatler için normal ücretlerinin bir buçuk katı oranında fazla mesai ücreti almalarını zorunlu kılan Adil Çalışma Standartları Yasasını güncelleme çabalarının bir parçasıydı. Yönetimin önerdiği değişiklik, çalışanların otomatik olarak hak kazandığı maaş eşiğini artırarak fazla mesai ücreti almaya hak kazanan çalışanların sayısını genişletecekti.

Teksas’tan gelen yasal itiraz, kuralın eyalet için işgücü maliyetlerinin artmasına yol açacağını ve potansiyel olarak bütçe kesintileri ve işten çıkarmalarla sonuçlanabileceğini savunuyor. Eyalet ayrıca kuralın Çalışma Bakanlığı’nın yetkisini aştığını da iddia ediyor.

Kuralın uygulanmasına getirilen geçici engel, mahkeme davanın esasını değerlendirirken bir duraklama sağlıyor. Yasal itirazın sonucu, kuralın nihayetinde yürürlüğe girip girmeyeceğini veya daha fazla değişiklik gerekip gerekmeyeceğini belirleyecektir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

erbaaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu