Haber

Trabzon’daki Midibüs Kazasında İhmal Zinciri Ortaya Çıktı

TRABZON’da bir evin duvarına çarpıp devrilen yolcu midibüsünde biri çocuk 6 kişinin öldüğü, 37 kişinin yaralandığı kazayla ilgili hazırlanan bilirkişi raporu, ihmal zincirini ortaya çıkardı. Raporda; Yaralı sürücünün, kazadan saatler önce ilk kez devraldığı aracın frenlerinin sertleştiğini, kronik fren arızasının tamir edilmediğini, midibüsün Kapasitesinden fazla ayakta yolcu barındıran ve arka fren sisteminde yağ sızıntısı tespit edilen aracın rutin bakımı yapılmadı. Kaza anına ait araç içi sahneler ortaya çıkarken; Belediye bünyesindeki ilgili şirketin ‘birincil’ kusurlu olduğu, tahliye edilen sürücünün ise ‘ikincil’ kusurlu olduğu belirlendi.

Kaza, 4 Mayıs 2023’te Akçaabat ilçesine bağlı Dörtyol Mahallesi’nde meydana geldi. Adem B. (37) yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi’ne ait 61 K 737 plakalı yolcu midibüs, yokuş aşağı inerken virajda kontrolden çıkarak yol kenarındaki evin duvarına çarparak devrildi. Kazada Fadime Akgün (55), Azra Akgün (4), Yusuf Değirmenci (65), Ayşe Güçlü (55), Neriman Aslan (67) ve Emine Bayraktar (66) hayatını kaybetti, 37 kişi de yaralandı. Kazada hayatını kaybedenler gözyaşlarına boğulurken, yaralılardan bazılarının tedavileri tamamlandıktan sonra taburcu edildi. Kazayla ilgili adli ve idari soruşturma devam ederken; Tedavisinin ardından gözaltına alınan ve ‘Taksirle ölüme sebebiyet verme ve istismar’ suçundan tutuklanan sürücü Adem B., cezaevinden çıktı.

FREN SİSTEMİ VERİMLİ ÇALIŞMIYOR

Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi Başkanlığı’nın kazaya ilişkin hazırladığı bilirkişi raporu tamamlandı. Raporda, kaza öncesinde meydana gelen ihmal zinciri de ortaya çıktı. Raporda; Midibüs kapasitesinden fazla ayakta yolcu alırken, yaralı sürücü Adem B., talep üzerine arıza nedeniyle 10’dan fazla araç değiştirdi, ilk kez devraldığı aracın frenlerinin kazadan saatler önce bozulduğu yetkililere bildirildi. Kaza ağırlaştı ama rutin bakım yöntemine uygun olarak tekrar yola devam etti. Fren sisteminin düzgün yapılmaması, daha önce tekrarlanan kronik fren arızasının düzeltilmemesi, arka tekerleklerin fren sisteminde yağ sızıntısı tespit edilmesi, fren sisteminin çalışmaması gibi birçok ihmale yer verildi. etkili bir şekilde çalışın.

ÖN BALATALAR YAPILMIŞTIR

Kazaya sürüş emniyeti olmayan aracın trafiğe girmesine sebep olduğu belirtilen raporda, “Rapor içeriğinde belirtilen teknik inceleme sonucunda aracın kompresörünün yeterli miktarda üretim yapmadığı belirtildi. hava basıncı, aracın okuma değerinin gereken değerden yaklaşık 2 bar az olduğunu, bu durumun frenlemeyi olumsuz etkileyeceğini, fren balata muayenesi sonucunda araç hidrolik sisteminin seviyesinin normal olduğunu, aracın arka tekerlekleri hiç fren yapmıyor, arka tekerleklerin fren merkezinde yağ sızıntısı var, ön tekerleklerin balataları aşınmış, balataların aşındığını sürücüyü uyaran elektrik kablosu arızalı ve arıza yapıyor çalışmadığını, aşırı ısınmadan dolayı balataların yüzeylerinde yanıklar oluştuğunu ve “Aracın ön ve arka viraj denge çubuklarında konilerin olduğu ve herhangi bir boşluk olmadığı gözlemlendi.”

Şoför ‘TALİ’, TULAŞ ‘ASLI’ ARIZALI

Kazada belediye bünyesindeki ilgili şirket TULAŞ’ın ‘birincil’ kusurlu olduğu, cezaevinden tahliye edilen sürücünün ise ‘ikincil’ kusurlu olduğu belirlendi. Raporda, sürücünün ‘dikkat ve dikkat görevine aykırı davranışı nedeniyle meydana gelen kazada ikincil kusurlu’ olduğu belirtildi. Ekspertiz raporunda, sürüşü güvenli olmayan aracın trafiğe girerek kazaya zemin hazırladığı da kaydedildi.

ARAÇ KAMERASINDA KAZA

İlgili rapor Akçaabat Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilirken, kaza anındaki araç içi görüntüler de ortaya çıktı. Görsellerde; 3 çocuklu kadının araca binmesinden 1 dakika sonra, midibüs eğimli yolda aniden hızlanarak, sürücünün harekete geçerek aracı durdurmaya çalıştığı, aracın kontrolden çıkıp duvara çarparak takla attığı anlar yaşandı. Yolcular koltuklarından fırlayarak büyük bir tedirginlik ve panik yaşadı.

haber-corlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu