Haber

İstanbul’da 4 İlçede Yapılan Bazı Oyların Sonucuna İtiraz

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri İstanbulilçe oy İtirazlar gelmeye başladı. Şimdiye kadar Şili Bahçelievler, Çatalca ve Beşiktaş’ta kurulan bazı sandıklara parti temsilcileri tarafından itiraz edildi. İtiraz ilçesi OyKurullarda karara bağlananların tutanaklarının yarın saat 17.00’ye kadar İstanbul Adliyesi’nde bulunan İl Seçim Kurulu’na bildirilmesi gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimleri için oy kullanma işlemleri dün saat 17.00’de sona erdi. İşlemlerin tamamlanmasının ardından sandıklar açıldı ve sandık görevlileri tarafından açık bir şekilde sayımlar yapılarak tutanaklara geçirildi. Oyların mühürlü tutanakları ise bağlı oldukları ilçe seçim kurullarına teslim edildi.

İlçe seçim kurullarına bugün saat 17.00’ye kadar itiraz edilebilecek. İlçe seçim kurullarına yapılan ve karara bağlanan itirazlar yarın saat 17.00’ye kadar il seçim kuruluna iletilecek. İl seçim kurulu da gece yarısına kadar gelen itirazları karara bağlayacak ve sonuçlar Yüksek Seçim Kuruluna gönderilecek.

Henüz İstanbul İl Seçim Kurulu’na yapılmış bir itiraz bulunmamaktadır. Ancak ilçe seçim kurullarına itirazlar devam ediyor. İstanbul’da şimdiye kadar ŞiliSeçim sonuçları Bahçelievler, Çatalca ve Beşiktaş ilçelerinde çekildi.

AKP’li temsilciler 7 sandık için Şile İlçe Seçim Kurulu’na başvurarak sonuçlara itiraz etti.

İYİ Parti temsilcileri 12 sandık için Bahçelievler İlçe Seçim Kurulu’na başvurarak sonuçlara itiraz etti.

Çatalca’da sağcı AKP ve CHP sandıklara itiraz etti. Toplam 13 sandık için yapılan itirazları Çatalca İlçe Seçim Kurulu karara bağlayacak.

Beşiktaş’ta AKP ve CHP vekilleri 1369 numaralı sandığa itiraz etti.

İstanbul genelinde 30 bin 802 sandık kuruldu

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre Türkiye genelindeki 1094 ilçe seçim kurulunun 80’i 39 ilçesi bulunan İstanbul’da bulunuyor. Türkiye ve yurtdışındaki 191 bin 884 sandıktan 30 bin 802’si İstanbul genelindeki okullara yerleştirildi.

Çağlayan’da İstanbul Adalet Sarayı binasında bulunan İl Seçim Kurulu’na İstanbul 15. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi Ramazan Seçkin başkanlık ediyor. İstanbul 1. Ticaret Mahkemesi Başkanı Hasret Aktaş ve İstanbul 7. İş Mahkemesi Hakimi Hamza Emre, Lider Seçkin’in yönetim kurulu üyeleri olarak görevlerine devam etmektedir.

İstanbul’da 80 ilçenin seçim kurulu başkan ve üyeleri kura ile seçilen kişilerden oluşuyor. Son seçimlerde en çok oyu alan ilk 5 partinin belirlediği kişiler de sandık üyesi olur.

Kaynak: ANKA / Yeni

payas-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu