Haber

İstiklal Caddesi’ndeki esnafa “genel emir” ile ilgili bilgilendirme yapıldı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın, Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’nde alınan tedbirler kapsamında yayımladığı “genel emir” sonrası denetim yapan ekipler, buradaki esnafa kararla ilgili bilgi verdi.

Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli ve zabıta ekipleri, İstiklal Caddesi’nde tezgahlarda mısır, simit ve kestane satan esnafı gezerek Valiliğin aldığı kararı bildirdi.

İstiklal Caddesi’nde simitçi tezgahı olan Abdülgani Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, tezgahın sokak arasına alınması durumunda bile bunu kabul edeceklerini belirterek, “12 senedir meydandaydım, bu sene İstiklal Caddesi’ne geçtim. Bu saatten sonra ne iş yapacağım? Beni sıkıntı durumda bırakmasınlar. Biraz daha içeri alsınlar.” diye konuştu.

Kestane tezgahı bulunan Bekir Akdağ da kararı sabah öğrendiklerini dile getirerek, “Biraz daha geri alabilirler bizi ancak sokak içinde de esnaf var. Duvar tabanında yönetim edebiliriz fakat sokak içine girersek esnafla birbirimize gireriz. Bunu tek taraflı düşünmemek lazım.” ifadelerini kullandı.

Karar

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Beyoğlu’nda yaşanan bombalı terör saldırısı sonrasında İstiklal Caddesi’nde güvenlik, huzur ve asayişin korunması, mevcut yaya trafiği akışının hızlandırılması konularında alınması gereken önlemlere ilişkin “genel emir” yayımlamıştı.

Kamu düzeni ve genel asayişin sağlanmasının önemine işaret edilen kararda, “Bu nedenlerle İstiklal Caddesi’nde rastgele bir hedefle cadde üzerindeki işletmeler tarafından caddeye masa, sandalye, pano, seyyar tabela ve gibisi konulmasına, stant kurulmasına, stant açılmasına, seyyar satış yapılması ve satış tezgahı konulmasına, toplumsal, kültürel yahut ticari etkinlikler düzenlenmesine, toplu yahut kişisel sokak müzisyenliği ve performans şovları yapılmasına, hanutçuluk faaliyetlerine ve benzerlerine mutlaka müsaade verilmeyecektir.” sözleri kullanılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu