Haber

Tanık asker: Zırhlı araç Hazar’a çarptığında sarsıntı hissetmedim

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, 14 Haziran 2017 tarihinde trafiğe kapalı Mümin Ağa Caddesi’nde PTT şubesine yaşlılık maaşını almak için gelen 85 yaşındaki Pakize Hazar’a çarparak ölümüne neden olan ‘Kirpi’ tipi zırhlı aracın sürücüsü uzman çavuş S.K. hakkında açılan davanın ikinci duruşması görüldü.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanık S.K. katılmazken, Hazar’ın oğlu Veysi Hazar ve avukatı hazır bulundu. Dava dosyasına gelen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada söz alan müşteki avukatı Serdal Yel daha önceki beyanlarını tekrar ederek, tanıkların dinlenmesini talep etti.

‘KARDEŞİM YERDE YATIYORDU’

Zırhlı aracın çarparak öldürdüğü Hazar’ın kardeşi Hasret Yaşarer de duruşma salonuna gelerek tanık olarak ifade verdi. Türkçe bilmediği için tercüman aracılığıyla ifade veren Yaşarer, olay sırasında PTT’nin içerisinde olduğunu belirterek, “Ben şubeden çıktığımda kaza olmuştu. Kardeşim Pakize Hazar, araba çarpması neticesinde yerde yatıyordu. Kazanın ne şekilde olduğunu görmedim. Ayrıca, olay tarihinde PTT şubesinin bulunduğu civardaki tüm yollar kapalıydı” dedi.

ZIRHLI ARAÇ HAZAR’A ÇARPTIĞINI HİSSETMEMİŞ

Olay sırasında zırhlı araçta bulunan İsa Gürcan isimli asker, tanık olarak verdiği ifadesinde olay sırasında aracın kabin bölümünde olduğunu, Hazar’ın boyu kısa olması nedeniyle araçtan görünmediğini ileri sürdü. Zırhlı araç Hazar’a çarptığı sırada herhangi bir sarsıntı ve titreme hissetmediğini savunan Gürcan, patlamaya dayanıklı olan araçtan dışarıdaki sesin kolay kolay duyulmadığını; ancak çok yakında ve yüksek sesle bağırılması durumunda bu sesin duyulacağını iddia etti. Zırhlı aracın sürücüsü S.K.’nin araca bindiği sırada başını sağa ve sola çevirerek aynaları kontrol ettiğini ileri süren Gürcan, bunu aracın arkasında olmasına rağmen gördüğünü iddia etti.

OĞLUNUN KATILMA TALEBİ KABUL EDİLDİ

Avukat savunması ardından ara kararını açıklayan hakim, Hazar’ın oğlu Veysi Hazar’ın suçtan zarar görme ihtimali olduğu gerekçesiyle davaya katılma talebini kabul etti. Mahkeme, tanık ifadesinin alınması için Kulp Asliye Ceza Mahkemesi’ne yazılan talimatın dönüşünün beklenmesine karar vererek, davayı 6 Haziran’a erteledi.

(HABER MERKEZİ)

haber-guneysinir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu