Ekonomi

VİOP endeksi 5 gün sonra yükselişle açıldı

Açılış seansında Şubat vadeli işlem sözleşmesi, bir önceki normal seans kapanışına göre yüzde 4,9 artışla 5.315,00 seviyesinden işlem gördü.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 5 işlem günü ara veren Borsa İstanbul hisse senedi ve vadeli işlem piyasaları, bugün bir dizi önlemle yeniden açılıyor.

Geçen hafta Salı günü satış rotası izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 7,5 altında 5.068,25 puandan kapattı. Akşam seansında endeks kontratı kayıplarını kısmen telafi ederek 5.115,00 puana yükseldi.

Borsa İstanbul dün yaptığı açıklamada, borsalarda ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında (VİOP) emir iptali, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımına izin verilmeyeceğini, emir iptal ücretlerinde artışa gidildiğini bildirdi.

Ekonomi yönetiminin aldığı önlemlerin TL varlıklara olan ilgiyi artırmasının beklendiğini belirten analistler, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depreme ilişkin haber akışının yakından takip edilmeye devam edileceğini belirtti.

Analistler, bugünün veri gündeminde İngiltere’de enflasyon, Euro bölgesinde sanayi üretimi, ABD’de perakende satışlar ve New York Fed imalat endeksinin ön plana çıktığını vurgulayarak, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’ın açıklamalarının da önemli olacağını söyledi. yakından takip edilmelidir.

Analistler, teknik olarak endeks sözleşmesindeki 5.250 puanın takviye konumunda, 5.500 ve 5.600 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğuna dikkat çekti.

haberresadiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu